Svatební tradice a zvyky

Svatební zvyky a tradice mají velmi dlouhou tradici a nejsou jen lidové pohádky. Každý zvyk a tradice má svůj vlastní význam a smysl. A proč je dobré je alespoň některé z nich dodržet? Nejen pro svůj specifický, ale i symbolický význam. Neboť svatba je spojení nejen dvou lidí, ale také jejich rodů a v nově vzniklé rodině je pokračování předchozích generací. A čím jiným vyjádřit pokračování než tradicemi?

Zvyky a tradice vázající se ke svatbě, zásnubám a námluvám pocházejí již z doby před narozením Krista, tedy před naším letopočtem, a vyskytují se v každé zemi zcela specificky. Tradice i zvyky byly a jsou děděny z generace na generaci a dnes je jich větší část zapomenuta. Tradice a zvyky měly snoubencům symbolicky přinést štěstí a hojnost, dopřát jim zrození dětí, ale také je i novou rodinu ochránit před nemocemi, hladem nebo smrtí.

Ty zvyky a tradice, které přetrvaly, Vám tady připomeneme. Mohou Vám přinést zpestření Vaší svatby a dále také podtrhnout samotný symbolický význam svatby (spojení dvou lidí v novou rodinu), což samozřejmě přináší ony magické okamžiky, na které budete dlouho vzpomínat!

Loučení se svobodou

Loučení se svobodou bylo v dřívějších dobách výsadou ženicha. Ženich si sezval své kamarády a příbuzenstvo z řad mužů v předvečer svatby. Při popíjení zdobili svatební májku a připravovali výzdobu na samotnou svatbu. Dnes mohou slavit rozlučku se svobodou i nevěsty, které pozvou družičky a kamarádky, které večírek zorganizují. Z praktických důvodů se takové loučení pořádá minimálně týden před svatbou a fantazii se meze nekladou včetně lechtivější zábavy.

Zvací koláčky

Jsou malé koláčky, které se většinou dávají do malých papírových košíčků a rozdávají se příbuzným a přátelům 14 dní před svatbou jako pozvánka na svatbu společně se svatebním oznámením. Koláčky mají mít různé náplně, aby bylo vidět, že nevěsta pochází z majetné rodiny :o). Tradičně jsou to druhy tři, tvarohové, makové a povidlové. Říká se, že nevěsta by se měla vyhnout jejich pečení, jinak bude mít uplakané děti. V minulosti bylo pečení svatebních koláčků společenskou událostí, kdy se sešly kamarádky a všechny příbuzné v současné době se většinou nechávají metáčky, což je krajové označení svatebních koláčků na Hradecku a Pardubicku, upéct u cukráře.

Něco nového, starého, půjčeného a modrého

Říká se, že nevěsta by měla na sobě v den svatby mít něco nového, což má symbolizovat nový počátek, něco starého, třeba šperk po babičce nebo mamince, což symbolizuje pokračování rodu a rodové linie i v novém manželství. Dále je také potřeba něco vypůjčeného, což mohou být třeba i svatební šaty nebo opět nějaký rodinný šperk. A podle tradice má mít nevěsta také něco modrého, což kromě podvazku mohou být třeba i modře nalakované nehty na nohou (tedy pokud máte uzavřené boty) nebo modrý doplněk ve vlasech.

Děkování rodičům

Krásným zvykem, avšak dnes již zcela vynechávaným zvykem, je poděkování rodičům. A za co vlastně poděkovat? Třeba za lásku a péči, se kterou Vás vychovali. Věřte, že až budete mít své vlastní děti, pochopíte, že to DÍKY jim udělá velkou radost a prohloubí vaše vzájemné vztahy.

A jak můžete poděkovat jinak než slovem? Třeba společným symbolickým předáním dortu rodičům ve svatební den. Nemáme na mysli Váš svatební dort.... Toto je dort  určený jen rodičům. Ženich kromě svatební kytice pro svou nastávající nezapomene i na květiny pro obě maminky. Poté oba snoubenci mohou poděkovat za své vychování a požádají rodiče o požehnání k sňatku.

Závoj

Proč nevěsty nosí závoj? Závoj nevěsty býval symbolem její neposkvrněnosti, proto se závoj z obličeje nevěsty snímá až na úplném konci svatebního obřadu. Dříve lidé také věřili, že do těla člověka pronikají zlé síly nosem člověka. Proto nevěstu před těmito zlými silami chránil závoj. V některý krajích se traduje, že na konci svatebního dne nevěsta se zavázanýma očima nasazuje svobodným dívkám svůj závoj. Ta dívka se pak stává další nevěstou.

Počasí o svatebním dni

A co říkají lidové pranostiky na počasí o svatebním dni? Jedna říká, že pokud ve svatební den prší, pak novomanželům prší štěstí. Pokud je horko, hosté házejí na novomanžele rýži nebo květy, které jim rovněž má zajistit nejen štěstí, ale i hojnost a plodnost. A znamená, pokud je zima? Vůbec nic, jen se rychle schovat do tepla a požádat fotografa, aby Vám z fotek vyretušoval husí kůži nebo fialové rty, jako se to stalo mně, když 11. června 2005 bylo 11oC. :-)

Zasypávání rýží nebo květy

Dříve pohanský zvyk, měl přinést páru hojnost. V současnosti, se místo semínek obilí a oříšků hází na pár rýže, nebo plátky růží a jiných usušených květů, moderní je i foukání bublifuku, který nezanechává na šatech stopy.

Koule na noze nebo chomout

Po obřadu pak před kostelem, úřadem nebo na jiném místě, kde budete mít svatbu, čekají přátelé a známí, aby ženichovi přivázali k noze železnou kouli nebo natáhnou před novomanželé lano. Ženich se ze svých hříchů mládí musí vyplatit a nebo musí ukázat svůj um a tupou pilkou na železo zámek přepilovat. Jeho novomanželka mu má být oporou a podporovat jej. Někdy přátelé také ženichovi nasadí koňský chomout, aby věděl, do čeho "vlezl" a že manželství je také někdy pěkně těžké, pokud manželé nepotáhnou spolu.

Svatební špalír

Při opouštění kostela, úřadu nebo místa, kde se konal svatební obřad, vytvoří svatební hosté tak zvaný špalír. Čerství novomanželé špalírem procházejí. Dnes jím již jen projdou, ale dříve to bývávalo tak, že se jim svatební hosté snažili všemožně nenásilně zabránit v projití špalírem. Tento zvyk opět ukazuje na společné překonávání nesnází v manželství.

Zametání střepů

Tradice v podobě zametání střepů z rozbitého talíře bývá první, kterou manželům nachystá personál restaurace nebo místa, kde mají svatební hostinu. Porcelánové střepy symbolizují štěstí a hlukem při jejich rozbíjení opět odhánějí zlé duchy, kteří by chtěli novomanželům škodit. Společné zametání střepů je pro ženicha a nevěstu symbolickým úkolem. Společné zametání střepů jim ukazuje, že v manželství mají společně řešit nejen problémy, ale třeba i domácí práce.

Házení svatební kytice

Zvyk házení svatební kytice za hlavu známe především z filmů. Dnešní nevěsty jej však příliš nedodržují, protože si chtějí svou svatební kytici užít a třeba si ji i usušit. Význam toho zvyku spočívá v tom, že se ze svobodných dívek opět vybere ta další, která se bude vdávat. A která to bude? No přeci ta, která jako první chytí házenou svatební kytici nevěsty...
Náš tip: Nechejte si od svého floristy či floristky udělat malou kopii své svatební kytice a tu můžete hodit svobodným dívkám. Jen pozor, aby se o ni nepopraly :-)

Vypouštění páru bílých holubů

Vypouštění páru bílých holubů se stalo v poslední době součástí svatebního programu a mnohdy je pár holubů v ozdobné klícce i svatebním darem. Páry holubů spolu zůstávají po celý život, dokud jeden z páru neuhyne. Proto jsou bílí holubi symbolem věčné čisté lásky a věrnosti. Když vypustíte pár holubů, třeba každý na jinou stranu, vždy se k sobě připojí a letí stejným směrem. 

Proslov

Proslov před svatební hostinou by měl pronést otec nevěsty. Tatínek by se měl postavit před hosty, jemně poťukat na skleničku se sektem, nebo upozornit hosty na chvilku ticha a požehnat manželům do jejich společného života.

Krájení svatebního dortu

Zcela jistě budete znát také rozkrajování svatebního dortu. Novomanželé mají opět společnou rukou krájet a poté společně rozdávat dort. Symbolika toho zvyku je podobná jako u společného úklidu porcelánových střepů - tedy v tom, že si mají v manželství pomáhat. Stejný význam má i zvyk - společné řezání dříví.

Přenášení přes práh

Další svatební tradicí je přenesení nevěsty ženichem přes práh jejich domova. Symbolizuje to začátek nového života v manželství. Možná také novomanželé chtěli opět vyzrát na zlé duchy, kteří číhají pod prahem a hlídají si své teritorium....

První novomanželský tanec

Sólo pro novomanžele je tradicí, která nesmí chybět na žádné svatbě, svatebčané utvoří kolem páru kruh a přihlížejí jejich tanci lásky, někdy bývá zvykem zasypávat novomanžele konfetami, nebo je dnes časté, zapalování prskavek.

Únos nevěsty

Únos nevěsty symbolizuje dívčino odloučení od rodičů. Přátelé novomanželů unesou nevěstu. Ženich ji hledá a když ji najde, musí za svou manželku zaplatit výkupné. Je to jedna z oblíbených, ale zároveň velmi diskutovaných tradic. A proč vlastně? Když ze svatební hostiny zmizí nevěsta a poté i hledající ženich, obvykle nastává na hostině "nuda", bez novomanželů to prostě není ono. 
Proto případný únos nevěsty doporučujeme pečlivě naplánovat a také jen neprodlužovat na víc než 1 hodinu. Argumentem proti únosu také bývá to, aby účastníci svatby nejezdili autem pod vlivem alkoholu. Bohužel se občas také stane nehoda. Což rozhodně není hezká vzpomínka na svatbu. Takže pokud únos nevěsty ano, pak jej ale připravte tak, aby měl smysl a aby se z něj nestala nepříjemná vzpomínka.

Voničky 

Každý svatební host dostane do klopy tzv. voničku, která jasně říká, kdo patří mezi svatebčany.

Falešná nevěsta 

Někdo se převlékne za nevěstu a snaží se přebrat pravé nevěstě ženicha před svatbou. Jde vlastně o vtipnou zkoušku pevnosti vztahu obou snoubenců.

Zatahování

Kamarádi ženicha natáhnou před východ z obřadní síně silný provaz, na kterém budou navěšené různé ozdoby, například vypité láhve. Novomanželé mohou pokračovat v cestě, až v momentě, kdy se ženich vykoupí. Vykupuje se tak vlastně ze svých hříchů z mládí. 

Vystřelování podvazku

Nevěsta v průběhu večera vysvlékne podvazek a vystřelí jej mezi svobodné pány, kdo z nich podvazek chytí, bude na řadě se ženěním.

Půlnoční převlékání nevěsty

Svatební šaty by měla mít nevěsta až do půlnoci, pak se může převléknout, pokud tak učiní dříve, říkává se, že v manželství dlouho nevydrží.

Naběračkový tanec

Svatebčané se nakonec celého svatebního veselí odeberou do místa bydliště novopečených manželů a za hlučení hrnců, pokliček a naběraček rámusí a zpívají a hlučně pochodují novomanželským hnízdečkem, aby tak zapudili zlé duchy.

Netradiční či méně známé svatební zvyky

Zde máme pár dalších netradičních zvyků.  

 

Svatební inspirace

zobrazit menu